zpět

Tymián obecný

 

Český název: Tymián obecný

Zkrácený název: TYMIÁN

Latinsky: Thymus vulgaris L.

Slovensky: Dúška tymianová

Německy: echter Thymian, echter Quendel

Anglicky: Garden Thyme, Common Thyme

Francouzsky: Thym, Frigoule

Španělsky: Tonillo común

Rusky: Timjan obyknovennyj

 

Lidově: vlašská, mateřídouška římská, dymián, vlašská douška, démut

 

Čeleď: Hluchavkovité (Lamiaceae)

 

Indikační skupina:

Dezinficiens, spasmolytikum, expektorans, sekretolytikum, anthelmintikum, imunostimulans, antibiotikum, antimykotikum, nervinum, vulnearium, antirevmatikum.

 

Účinné látky:

Silice, thymol, karvakrol, cineol, pinen, linalol, borneol, třísloviny, organické kyseliny, triterpeny, hořčiny, saponiny, flavonoidy.

Poznámky k účinným látkám: Silice - thymol, karvakrol, cineol, pinen, linalol, borneol.

 

Indikace:

-       jedna z nejsilněji působících antibiotických drog

-       desinfekční prostředek v dýchacích cestách, k uvolňování hlenů, tišení kašle

-       desinfekční prostředek v trávicím ústrojí, zlepšuje trávení, při žaludečních potížích

-       zvyšuje obranyschopnost organismu proti infekčním chorobám chřipkového typu

-       zlepšení metabolismu, proti revmatismu zevně formou koupelí

-       močopudný účinek

-       při duševních depresích, migréně

-       spasmolytické působení

-       proti střevním parazitům

-       proti některým plísním

-       proti prvokům (actinomycosis, blastomycosis, moniliasis, coccidiosis, candidosis)

-       zevně jako kloktadlo a obklady při zánětu nervů, na nehojící se rány, vředy

 

Lékové formy:

Nálev - 1 KL na 1/4 l vody, 10 minut vyluhovat, 3 x denně

Koncentrovaný nálev - 15 g na 0,3 l vody, 10 minut vyluhovat, 3 x denně

Částečná koupel  rukou a nohou - nálev ze 100 g drogy na 1 l vody, 15 minut vyluhovat, 10-15 minut obden 7x, týdenní pauza, opět 4 x

Lihovodný roztok s TTO - do šálku nálevu vnitřně 3-5 kapek TTO, 2-4 x denně, zevně 10-15 kapek, posiluje desinfekční účinek.

 

Kontraindikace:

Není vhodný pro dlouhodobé užívání, nedoporučuje se překračování stanovených dávek. Dětem pouze snížené dávky a krátkodobě. Čistý tymol neužíváme vůbec, terapeutické dávky už hraničí s toxickými a může dojít k poškození červených krvinek a ledvinových klubíček (glomerulů).

 

Léčivé přípravky jednosložkové:

Nálev:

Příprava: 1 KL drogy zalijeme  1/4 l vroucí vody, necháme 10 minut vyluhovat.

Použití: 3 x denně šálek.

 

Částečná koupel rukou a nohou:

Příprava: připravíme nálev ze 100 g drogy na 1 l vroucí vody, necháme15 minut vyluhovat.

Použití: pro horkou koupel rukou a nohou, v trvání 10-15 minut. Koupele užíváme obden nejméně 7x, avšak lépe 12 x, poté je týdenní pauza, poté ještě 4 x na doléčení. Koupele mají silný protirevmatický vliv a celkově zlepšují metabolismus, výborně místně prokrvují a pomáhají při únavě rukou a nohou.

Zdroj: J.Janča, J.A.Zentrich: Herbář léčivých rostlin

 

Lihovodný roztok s TTO:

Příprava a použití: do šálku nálevu pro vnitřní použití přidáme  3-5 kapek TTO, pijeme 2-4 x denně, pro zevní použití přidáme 10-15 kapek. TTO posiluje desinfekční (antibiotický) účinek.

Zdroj: J.Janča, J.A.Zentrich: Herbář léčivých rostin

 

Koncentrovaný nálev:

Příprava: 100 g drogy přelijeme 100 ml vroucí vody, necháme 10 minut vyluhovat.

Použití: 3 x denně mezi jídly, při křečích žaludku, dávivém kašli, bolestech hlavy, menstruačních potížích, křečích v pánevní oblasti.

 

Použití ve směsích:

Pastilky proti kašli:

Příprava:  Tymián nať     15 g

                    Fenykl plod    15 g

                    Podběl květ   15 g

Byliny přelijeme třemi šálky vroucí vody a necháme pod pokličkou přes noc vyluhovat. Přecedíme, přidáme šálek medu a povaříme na mírném ohni, dokud směs nezačne houstnout. Nalijeme na vymazaný plech a po vychladnutí nakrájíme na centimetrové kostičky.

Použití: Proti kašli, maximálně 5 pastilek denně po dobu deseti dnů.

Zdroj: E. Brooke: Léčivé byliny a planety

 

Čaj proti zánětu sliznice dutiny ústní:

Příprava:  Tymián nať    30g

                    Šalvěj nať      30g

                    Bazalka nať  20g

Na šálek vody připadnou 2 kávové lžičky směsi.

Použití: Ústa se vyplachují nejméně 3 krát denně.

Zdroj: M. Mičánková, J. Lejnar: Léčivé rostliny III

 

Čaj proti ekzému:

Příprava:  Tymián nať                            10g

                    Heřmánek lékařský květ     10g

                    Jahodník list                         10g

                    Lípa květ                               10g

                    Levandule květ                     10g

                    Smetanka kořen s listem    10g

Použití: 3 krát denně šálek čaje po jídle,

Zdroj: M. Mičánková, J. Lejnar: Léčivé rostliny III

 

Historie:

Používá se jako koření i jako léčivka už více než 4000 let. Dle Dioskurida pomáhá při astmatu, uvolňuje hlen v hltanu a v žaludku, vyhání tasemnici a podporuje močení a menstruaci. Zevně byl v antické medicíně přikládán při bradavicích, hemeroidech, otocích a ischiasu.

V raném středověku nebyla nať, s výjimkou Lordského lékopisu, vůbec uváděna. Hildegarda z Bingenu tymián používala ráda, její středověcí kolegové jej doporučovali při astmatu, dušnosti, proti červům, při otravách a k „vyhnání mrtvého porodu".

Počátkem 18. století byla z tymiánu extrahována účinná látky zymol, který byl nejdříve považován za kafr.

 

Výskyt:

Pochází ze středozemí. Je rozšířený na suchých lukách. U nás se pěstuje především na zahrádkách jako koření, ojediněle zplaňuje.

 

Pěstování:

V létě vyséváme semena nebo odebíráme řízky. Na jaře dělíme rostliny nebo rozmnožujeme hřížením nebo kopčením. Sázíme do velmi dobře propustné půdy na přímé slunce. Sestříháváme po odkvětu a znovu na podzim. Jednou za 4-5 let obnovíme, v chladnějších oblastech chráníme před zimou, pěstujeme v nádobách nebo jako nízký živý plot.

 

Sběr, sušení:

Drogou je kvetoucí nať - Herba thymi.

Sbíráme těsně před květem od května do července, seřezáváme asi 5 cm nad zemí. Ve druhém a dalších letech vegetace můžeme seřezávat i několikrát. Sušíme ve stínu v tenké vrstvě nebo zavěšené ve svazečcích, při sušení umělým teplem by teplota neměla překročit 40°C.

 

Jiné použití:

Antiseptický éterický olej se přidává do dezinfekčních prostředků, zubních past, parfémů, toaletních potřeb a likérů.

 

V kosmetice, pro udržení pěkných a pevných prsů:

Ráno osprchujeme prsy krátce studenou vodou, večer jemně nastrouháme podle potřeby 1-2 jablka a obložíme prsy na 15-20 minut. Poté setřeme a formou jemné masáže naneseme odvar z tymiánu. Odvar: 2 PL natě do 0,3 l studené vody, přivedeme k varu, odstavíme, necháme 10 minut vyluhovat. Nanášíme vlažný nebo studený, neotíráme, necháme zaschnout.

 

Použití v kuchyni:

Jako koření používáme max. 3 lžičky na 1 kg potravin, je velice aromatický.

Hodí se do sekaných mas, ke zvěřině, do salátů, luštěninových pokrmů, k nakládání okurek, do omáček, k zelenině, rybám, na pizzu.

 

Kuře po provensálsku:

Kuře rozporcujeme na 8 dílů, každý zabalíme do plátku slaniny spolu s kouskem česneku, tymiánu a rozmarýny, osolíme, opepříme, balíčky sepneme párátkem a vložíme do rozpáleného oleje a opečeme dočervena. Pak složíme balíčky do zapékací misky, přidáme 1 kg rozkrájených rajčat a pečeme cca 1,5 hodiny. Sypeme čerstvou bazalkou a petrželkou, podáváme s brambory.

 

Emocionální využití:

Tymián má vlastnosti orla, vznášejícího se tiše a majestátně nad vrcholky hor. Je vhodný pro ty, kteří hodně trpěli, jsou u konce svých sil nebo mají pocit, že klesli až na samé dno. Ztratili naději, vše jim připadá bezvýznamné, bez smyslu, jako by utichl veškerý puls života. Tymián dodává odvahu a napomáhá překlenout toto období stagnace. Umožňuje lidem, aby vstoupili z temnoty do světla, ze smrti do života, z nereálného světa do skutečného, pomáhá jim udržet si víru a naději, ačkoliv okolnosti jsou velmi tíživé. Bylina se uplatní zejména v životních traumatech - smrti, narození, odloučení, rozchodu a podobně. Podporuje výdrž, odolnost a vitalitu.

Použijte tymiánu jako kadidla a zapalte jej každou noc před spaním. Požádejte, aby se vám zdály sny, které by napověděly, jak vyřešit vaši situaci.

 

Použití v magii:

Kouř tymiánu očišťuje dané místo. Nošený u sebe nebo přidaný do rituální číše pomáhá v komunikaci s mrtvými. (Také umožňuje člověku spatřit zásvětní bytosti, jako např. skřítky).

 

Rituál k odehnání strachu a podpoření odvahy:

Vyberte si dobu, kdy úplněk Měsíce stojí ve vodních znameních, tj. Rybách, Raku nebo nejlépe ve Štíru. Odeberte se na nějaké posvátné místo a udělejte kruh pomalými, rozvážnými kroky po směru hodinových ručiček. Při vytváření kruhu vzývejte čtyři základní živly - oheň, vodu, zemi a vzduch- a zároveň vyznačte jeho obvod sušeným tymiánem. Proste Dianu bohyni lovu a velitelku Amazonek, aby vám dala odvahu. Posaďte se uprostřed kruhu a zapalte kadidlo, které bude obsahovat tymián. Zkuste si vizualizovat jednu ze svých největších obav. Nespěchejte. Představte si všechny její aspekty, jakým způsobem se projevuje ve vašem životě. Po celý rituál nezapomínejte dýchat, uvědomujte si své tělo a najděte oblast, z níž vaše obava vychází. Pak se soustřeďte na dech, vědomě prodlužujte nádech i výdech. Udržujte představu své obavy jasnou a zřetelnou. Veďte dech do místa lokalizace strachu a dýchejte do něj. Po nějaké chvilce dýchněte do něj uzdravující, ochranné, bílé světlo, pomalu se jím naplňuje celé vaše tělo, ochraňuje vás a zahání strach. Nyní se odívejte na svůj strach jakoby ze středu tohoto světla. Zkoumejte, jestli se něco změnilo a jak vypadá teď. Nespěchejte, chrání vás přece bílé světlo. Představte si, jak byste jednali, kdybyste nebyli zatíženi obavami a měli dostatek odvahy. Jaký je to pocit, jednat svobodně? Jakým způsobem by se změnil váš každodenní život? Uvědomujte sis své tělo, když vykonáváte tento rituál, co cítíte, co je odlišné. Nakonec nechte své představy odplynout. Zůstaňte uprostřed kruhu, aniž byste o tom přemýšleli, zaujměte postoj, který by co nejlépe vyjadřoval nabytou odvahu. Vyzkoušejte několik poloh, až najdete tu pravou. Do vašeho těla vstoupila kuráž, bílé světlo vás ochraňuje před jakýmkoli nebezpečím. Posaďte se a v klidu přemýšlejte o této nové zkušenosti.

Až ukončíte meditaci, poděkujte bohyni za její přítomnost a inspiraci a zrušte kruh. Vraťte se po jeho obvodu proti směru hodinových ručiček, poděkujte čtyřem živlům a odejděte.

Během příštího měsíčního cyklu si udělejte čas a nacvičujte pozici odvahy. Zaujměte ji, kdykoli se budete cítit ohroženi. Obklopte se bílým světlem a jednejte s odvahou.

 

zpět